Tomislav Neralić
Tomislav Neralić rođen je 9. prosinca 1917. u Karlovcu. Diplomirao je Muzičku akademiju u Zagrebu (1941) gdje još kao student debitira u ulozi Redovnika u Verdijevu Don Carlosu (1939). U zagrebačkom je angažmanu u Operi HNK do 1943. kada odlazi u Bečku državnu operu. U nizu tadašnjih uloga ističe se četverostruki lik Lindorf / Coppelius / Dapertutto / Dr.Miracle u Offenbachovim Hoffmannovim pričama, koji je tumačio 42 puta te Don Fernando u Beethovenovu Fidelio u antologijskoj izvedbi opere pod ravnanjem Karla Böhma (zabilježena na CD-u Preiser Records). U drugom zagrebačkom angažmanu (1948-1955) razvio se u snažnu glazbeno-scensku osobnost i ostvario velike kreacije Verdijeva Jaga u Otellu, Puccinijeva Scarpije u Tosci, Beethovenova Pizarra u Fideliju, Borodinova Kneza Igora, Mozartova Don Juana, Rossinijeva Don Basilija u Seviljskom brijaču, Gounodova Mefista u Faustu, Gotovčeva Marka u Eri s onoga svijeta, Sulejmana u Zajčevu Nikoli Šubiću Zrinjskom, Nicka Shadowa na prvoj hrvatskoj izvedbi Života razvratnika Stravinskog, Niku Marinovića na praizvedbi Ekvinocija Ivana Brkanovića (LP izdanje tadašnjeg Jugotona) te Wagnerova Ukletog Holandeza koji mu je otvorio put u Berlin (pjevao ga je najčešće u karijeri - 123 puta). Arije nekih tadašnjih uloga zabilježene su na LP ploči Jugotona. U Berlinu se razvio u vrhunskog vagnerijanskog pjevača. Svojim Holandezom, i Wotanom u Prstenu Nibelunga obišao je svijet. Croatia Records objavio je CD koji ga predstavlja kao tumača Wagnerovih likova. Zahvaljujući bas-baritonskom glasu velika opsega i golema volumena, vrhunskoj muzikalnosti, blistavoj memoriji te izvrsnoj pjevačkoj tehnici i impresivnoj izražajnosti, jednako je uvjerljivo interpretirao cijelu galeriju dramatskih i komičnih likova, među kojima se ističu Wagnerov Hans Sachs i Verdijev Falstaff. Bio je stalni gost Dubrovačkih ljetnih igara i Splitskog ljeta, a u Riječkoj operi ostvario je sjajnog baruna Ochsa u Kavaliru s ružom Richarda Straussa. U Neralićevu bogatom koncertnom opusu uz klasična djela Bacha, Beethovena, Brucknera, Dvořaka, Händela, Mozarta, Rossinija i Verdija posebno mjesto zauzimaju praizvedbe djela hrvatskih autora Brkanovića, Horvata i Šuleka. Horvatova Jama zabilježena je u izdanju MIC-a, a pjesme Loewea i Šuleka u izdanju Jugotona. Tomislav Neralić ostvario je fascinantnu šezdesetogodišnju karijeru sa oko četiri tisuće nastupa u 156 opernih uloga na sceni, 7 koncertnih opernih izvedaba, 46 vokalno-orkestralnih djela i 6 ciklusa pjesama. Među njima su praizvedbe 6 opera hrvatskih skladatelja i 11 inozemnih. Unatoč 40-godišnjem angažmanu u inozemstvu uvijek je sudjelovao u domaćem glazbenim životu nastupajući s ansamblom zagrebačke Opere na mnogim inozemnim gostovanjima od Londona do Tokija. U Njemačkoj (ranije Gradskoj) operi u zapadnom Berlinu u angažmanu je proveo četrdeset godina i dobio naslov komornog pjevača (1963).
Tomislav Neralić je surađivao s najvećim dirigentima, redateljima i pjevačima svog vremena te gostovao u više od 70 europskih i izvaneuropskih gradova na čelu s milanskom Scalom.
Tomislav Neralić je dobitnik brojnih priznanja: Vladimira Nazora (1969, za životno djelo 1990), Nagrade Hrvatskog glumišta za svekoliko umjetničko djelovanje (1994/95), Lovre pl. Matačića za životno djelo (1998) te Nagrade savezne vlade FNRJ (1949), Milke Trnine (1970) i Nagrade Grada Zagreba (1997). Nositelj je odličja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1996) te odličja Domovinske zahvalnosti i hrvatskog pletera (1998). Nagrađen je Porinom za životno djelo godine 2005